
Kredyt samochodowy czy gotówkowy? Może raty? Jak kupić samochód?
Polacy chętnie zmieniają samochody, decydując się na zakup zarówno nowych, jak i używanych pojazdów. Mało kto wybiera jednak finansowanie gotówką – częściej sięgają po zewnętrzne formy finansowania. I Ty przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu? Sprawdź, jaka opcja będzie najlepszym rozwiązaniem.
Nie brakuje chętnych na pojazdy, co jest widoczne nie tylko w salonach samochodowych. Zwiększony ruch odnotowuje również porównywarka finanse.rankomat.pl, za pośrednictwem której składane są zapytania dotyczące kredytów oferowanych przez banki.
Kredyt gotówkowy – czy warto?
Kredyt gotówkowy to forma finansowania, która jest jedną z najczęściej wybieranych przez Polaków. Dzięki pozyskanym pieniądzom można sfinansować dowolny zakup, w tym zakup pojazdu. Chociaż takie rozwiązanie budzi wiele kontrowersji – głównie z powodu kosztów, finansowanie zakupu auta za pomocą kredytu gotówkowego ma wiele zalet. Na korzyść takiego rozwiązania przemawiają m.in. takie argumenty:
-
możliwość przeznaczenia części pieniędzy na pokrycie innych wydatków związanych z zakupem auta, np. rejestrację, ubezpieczenie
-
dostępność w oparciu o uproszczone procedury
-
krótki czas oczekiwania na decyzję kredytową.
Na taką opcję warto zdecydować się m.in. wówczas, gdy samochód jest Ci potrzebny właściwie od zaraz i nie możesz czekać.
Kredyt samochodowy – tak czy nie?
Kredyty samochodowe cieszą się sporą popularnością, ponieważ pozwalają na sfinansowanie zakupu auta przy minimalnym wkładzie własnym – najczęściej wynoszącym 10% wartości pojazdu.
Kredyt samochodowy to dobry wybór, ponieważ:
-
charakteryzuje się atrakcyjnym oprocentowaniem
-
można go rozłożyć na długi okres
-
wszelkie formalności da się dopełnić bezpośrednio u dealera.
Warto przy tym podkreślić, że tego rodzaju wsparcie finansowe – podobnie jak kredyty gotówkowe – często przyznawane są w oparciu o uproszczone procedury. To, czy trzeba przedstawić szczegółowe dokumenty finansowe, uzależnione jest przede wszystkim od wnioskowanej kwoty oraz zadeklarowanej wysokości wkładu własnego.
Kiedy kredyt gotówkowy, a kiedy samochodowy?
Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ jest to kwestia całkowicie indywidualna. Należy uwzględnić swoje oczekiwania i potrzeby – to pomoże w podjęciu słusznej decyzji.
Kredyt gotówkowy może być dobrym rozwiązaniem, jeśli:
-
potrzebujesz pieniędzy nie tylko na zakup auta, ale również inne wydatki
-
chcesz być wyłącznym właścicielem pojazdu
-
nie masz jeszcze sprecyzowanego modelu auta.
Kredyt samochodowy warto rozważyć, jeżeli:
-
nie przeszkadza Ci, że bank będzie współwłaścicielem pojazdu do czasu spłaty zobowiązania
-
chcesz zaciągnąć kredyt na dłuższy okres i z niższymi ratami
-
dokładnie wiesz, który pojazd chcesz nabyć.
Jak wybrać korzystny kredyt na zakup samochodu?
Niezależnie od tego, jaki produkt bankowy wybierzesz, nie możesz decydować się na przypadkową ofertę – w przeciwnym razie sporo stracisz. Kredyty różnią się nie tylko oprocentowaniem, ale również wieloma innymi aspektami wpływającymi na całkowitą kwotę zobowiązania do spłaty. Zatem na co trzeba zwrócić szczególną uwagę?
-
RRSO
Rzeczywista roczna stopa oprocentowania to wskaźnik, który mówi znacznie więcej o kosztach finansowania niż oprocentowanie nominalne. Uwzględnia bowiem nie tylko odsetki, ale również wszelkie inne koszty pobierane przez bank. Mowa m.in. o prowizji, ubezpieczeniu, opłacie administracyjnej itp.
-
Okres finansowania
To, jak długo będziesz spłacać kredyt, decyduje nie tylko o całkowitej kwocie do spłaty. Wpływa m.in. na wysokość rat – im dłuższy okres finansowania, tym niższe miesięczne zobowiązanie.
Jeśli chcesz obniżyć wysokość rat, wydłuż okres kredytowania. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że zobowiązanie spłacisz w wyznaczonym terminie.
-
Wymagane formalności
Chociaż kwestie formalne nie maja wpływu na całkowitą kwotę do spłaty, mogą zadecydować o szybkości przyznania wsparcia finansowego. Jeżeli więc zależy Ci na czasie sprawdź, gdzie możesz ubiegać się o kredyt w oparciu o uproszczone procedury.